This product is part of the Mondrian collection, a series of porcelain lighting fixtures available in six colours and designed to be freely combined. All models share the same finish and design language, allowing them to blend harmoniously into playful or graphic compositions. Mix colours, shapes and points of light to create an arrangement that fits perfectly into your interior. A collection inspired by colour, simplicity and the power of combinations.
| Code | light.020.wa.w |
| EAN code | 5415249042691 |
| Material | Porcelain |
| Colour | White |
| Height | 7,5 cm |
| Width | 7,2 cm |
| Depth | 6,5 cm |
| Made in | PRC |
| Designed by zangra in | 2017 |
| Marking | CE |
| Lamp holder type | E27 |
| Maximum wattage | max 6 W LED |
| Voltage | AC 230 V |
| Frequency | ~ 50 Hz |
| Protection marking (IP) | IP20 |
| Safety class | Class 2 |
| Interaxial distance | 6 cm |
| Fixation screws included | yes |
| Number of screws | 2 |
| Cable entry position | Rear entry |
| Type of luminaire | Wall light |
| Lightbulb included | No |
| Flush-mounting box included | No |
| Installation instructions | |
| Protection's indice | |
| Technical drawings | |
Thank you for subscribing!
zangra uses Google Analytics cookies to ensure you get the best experience on their website.
By continuing to visit the websites you are agreeing to the use of these cookies.
Zangra does not collect or sell your personal data.