This elegant lamp, with its velvety appearance and minimalist lines, suit both modern and classic interiors and can be placed indoors or outdoors and be used as a ceiling or wall light.
The glass shades are crafted by the glass blowers of a traditional European glass factory.
Once the glass has been blown into its final shape, by means of a blowpipe and iron moulds, it is placed into an annealing oven, controlling its cooling down to prevent any cracking.
This lamp is made from Triplex blown glass (matt finish).
This lamp has an E27 socket and must be fitted with an E27 bulb.
| Material | Metal / Glass |
| Colour | White / Black |
| Total height | 15,6 cm |
| Diameter | Ø 14 cm |
| Made in | Europe |
| Marking | CE |
| Lamp holder type | E27 |
| Maximum wattage | Max 60 W |
| Voltage | AC 230 V |
| Frequency | ~ 50 Hz |
| Protection marking (IP) | IP44 |
| Safety class | Class 1 |
| Interaxial distance | 7,6 cm |
| Fixation screws included | no |
| Cable entry position | Rear entry |
| Type of luminaire | Wall or ceiling light |
| Lightbulb included | No |
| Protection's indice | |
Thank you for subscribing!
zangra uses Google Analytics cookies to ensure you get the best experience on their website.
By continuing to visit the websites you are agreeing to the use of these cookies.
Zangra does not collect or sell your personal data.