The Cassis wall lamp by zangra can be installed either horizontally or vertically.
It fits perfectly next to or above a mirror in the bathroom, but also looks great in an entrance hall.
Cassis features two E27 sockets, so you will need two E27 light bulbs. It is available in white and black porcelain.
| Material | Porcelain / Glass |
| Colour | Black / White |
| Height | 30.2 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Depth | 11.5 cm |
| Weight | 1600 g |
| Origin of the components | PRC |
| Designed by zangra in | 2024 |
| Marking | CE |
| Glass height | 18.6 cm |
| Lamp holder type | 2 x E27 |
| Maximum wattage | max 2 x 10W LED |
| Voltage | AC 230 V |
| Frequency | ~ 50 Hz |
| Protection marking | IP44 |
| Safety class | Class 2 |
| Interaxial distance | 28.4 cm / 7.3 cm |
| Fixation screws included | yes |
| Number of screws | 4 |
| Cable entry position | Rear entry |
| Type of luminaire | Wall light |
| Lightbulb included | No |
| Lightbulb size | max Ø 6 cm |
| Installation instructions | |
| Technical drawings | |
Thank you for subscribing!
zangra uses Google Analytics cookies to ensure you get the best experience on their website.
By continuing to visit the websites you are agreeing to the use of these cookies.
Zangra does not collect or sell your personal data.