The Cameo wall lamp by zangra can be installed with the glass facing either upwards or downwards.
Choose from a wide range of glass shades to suit your interior style, including opal glass, clear glass, or frosted glass.
Cameo is fitted with an E27 socket and requires one E27 bulb. It is available in both white and black porcelain.
| Material | Porcelain |
| Colour | Black |
| Height | 6,3 cm |
| Width | 8,8 cm |
| Depth | 11,5 cm |
| Diameter | Ø 8,8 cm |
| Designed by zangra in | 2024 |
| Marking | CE |
| Lamp holder type | E27 |
| Maximum wattage | max 10W LED |
| Voltage | AC 230 V |
| Frequency | ~ 50 Hz |
| Protection marking | IP54 |
| Safety class | Class 2 |
| Interaxial distance | 7,3 cm |
| Fixation screws included | yes |
| Number of screws | 2 |
| Cable entry position | Rear entry |
| Type of luminaire | Wall light |
| Lightbulb included | No |
| Lightbulb size | max Ø 6 cm |
| Lampshade category | S |
| Glass screw size | Ø 74.5 mm - glass S |
| Technical drawings | |
| Installation instructions | |
| Protection's indice | |
Thank you for subscribing!
zangra uses Google Analytics cookies to ensure you get the best experience on their website.
By continuing to visit the websites you are agreeing to the use of these cookies.
Zangra does not collect or sell your personal data.