Subtle recessed porcelain lamp
Indulge in the discreet elegance of this recessed porcelain lamp that will captivate you with its timeless aesthetic.
It is part of zangra's Pure Porcelain range, a collection of design items for the home, including lamps, switches, tableware, and bathroom accessories.
This model is also available in white porcelain and requires an E27 bulb. It can be used as both a ceiling light and a wall light.
| Code | light.027.b |
| Material | Porcelain |
| Colour | Black |
| Height | 1 cm |
| Diameter | Ø 9.8 cm |
| Made in | Europe |
| Designed by zangra in | 2013 |
| Marking | CE |
| Lamp holder type | E27 |
| Maximum wattage | max 6 W LED |
| Voltage | AC 230 V |
| Frequency | ~ 50 Hz |
| Protection marking (IP) | IP20 |
| Safety class | Class 2 |
| Interaxial distance | 6 cm |
| Type of luminaire | Ceiling light / Wall light |
| Lightbulb included | No |
| Flush-mounting box included | Yes |
| Protection's indice | |
| Technical drawings | |
| Installation instructions | |
Thank you for subscribing!
zangra uses Google Analytics cookies to ensure you get the best experience on their website.
By continuing to visit the websites you are agreeing to the use of these cookies.
Zangra does not collect or sell your personal data.