Dette produkt er en del af Mondrian-kollektionen, en serie porcelænsbelysning i seks farver, designet til frit at kunne kombineres. Alle modeller deler den samme finish og formsprog, hvilket gør det muligt at sammensætte dem harmonisk i legende eller grafiske kompositioner. Bland farver, former og lyspunkter for at skabe en opsætning, der passer perfekt til dit hjem. En kollektion inspireret af farve, enkelhed og kombinationens kraft.
Med David tilbyder zangra en legende og alsidig porcelænsbelysning. Kollektionen består af to modeller: en lige version og en skrå version, hvilket giver uendelige kombinationsmuligheder og variationer. Den glaserede porcelænsbase fås i seks farver, og du kan vælge mellem mere end tredive skruelamper i glas. Fra klart til opal, fra glat til rillet: hver kombination giver lampen et forskelligt udtryk og lysdiffusion. David er udstyret med en E27-fatning, der passer til en E27 LED-pære.
David kan bruges som væglampe eller loftslampe, alene eller i en sammensætning af flere armaturer. David er ikke egnet til udendørs brug.
Blå er en meget cool og luksusbetonet farve, som passer ind i næsten alle huse – uanset om de er klassiske eller moderne. Det bringer en friskhed og dæmpet atmosfære, som også symboliserer renhed. Blå går aldrig af mode og passer næsten ind med alle andre farver.
Når du bruger lys i din indretning, så er det værd at tænke farver ind. Når du bruger farver i dit hjem, så understøtter du arkitekturen og har en direkte indflydelse på dine følelser, adfærd og velvære. zangra har et udvalg af intense farver og flere af vores ikoniske produkter har også farverige belægninger.
Når du vælger farve, så vælg en farve, som gør dig tilpas. Dem er der mange i af zangras nye farvepalette, så lad os få noget farve ind i dit liv.
Pæren er ikke inkluderet når du køber denne lampe. Du kan finde vores store udvalg af LED, glødepærer og halogenpærer her. Husk på, at alle lamper kræver en bestemt pærer. Du kan se, hvilke pærer, som virker med netop denne lampe under ”Tekniske oplysninger”
E27 står for et type udtag i en lampe. E27 står for 27mm diameter gevind. Det er også kendt som en Edison. Du skal altid sætte en E27 pære i en lampe, som har et E27 gevind. E27 er standarden i England og de fleste europæiske lande.
De tidligste pærer havde et lignende gevind.
Du skal dog være forsigtig, fordi nogle lande, eks. USA, har et E26 gevind som deres standardstørrelse.
Hvis du vil læse mere om, hvilke standarder der er i netop dit land, så kan du se det på denne side.
Du kan også læse mere på vores komplette kollektion af E27 pærer fra zangra.
Brug ikke elektriske skruetrækker eller skruemaskiner, når du installerer ting i porcelæn eller keramik. Vi anbefaler at du først borer hul i væggen, sætter de rigtige rawlplugs i, og bruger en manuel skruetrækker til at fastgøre skruerne. Vær især ekstra forsigtig under den endelige stramning af skruerne.
Dette produkt kan installeres med en forfradåse (diameter 70 mm x dybde 60 mm), men kan også fint installeres uden. Forfradåsen er ikke inkluderet i dette produkt.
| Materiale | Glas / Porcelæn |
| Farve | Blu00e5 |
| Diameter | Ø 10 cm |
| Fremstillet i | PRC |
| Designet af zangra i | 2025 |
| Mærkning | CE |
| Type af lampeholder | E27 |
| Maximum wattage | max 10 W LED |
| Spænding | AC 230 V |
| Frekvens | ~ 50 Hz |
| Beskyttelsesmærkning (IP) | IP21 |
| Sikkerhedsklasse | Class 2 |
| Interaksial afstand | 6 cm |
| Skruer medfølger | ja |
| Antal skruer | 2 |
| Kabelindføring | bagfra |
| Type af armatur | Loftlampe / Vu00e6glampe |
| Pæren er inkluderet | Nej |
| Pære størrelse | max Ø 6,5 cm |
| Lampeskærmskategori | M |
| Glas skrue størrelse | Ø 84.5 mm - glas M |
| Forfradåse medfølger | Nej |
| Installationsvejledning | |
Thank you for subscribing!
zangra bruger Google Analytics cookies for at sikre, at du får den bedste oplevelse på deres hjemmeside. Ved at fortsætte besøget accepterer du brugen af disse cookies. Zangra indsamler eller sælger ikke dine personlige data.