Denna produkt är en del av Mondrian-kollektionen, en serie porslinsarmaturer i sex färger som är designade för att fritt kunna kombineras. Alla modeller har samma finish och formspråk, vilket gör att de enkelt kan kombineras till lekfulla eller grafiska kompositioner. Blanda färger, former och ljuspunkter för att skapa en lösning som passar perfekt i ditt hem. En kollektion inspirerad av färg, enkelhet och kombinationens kraft.
Med David erbjuder zangra en lekfull och mångsidig porslinsarmatur. Kollektionen består av två modeller: en rak version och en sned version, vilket möjliggör oändliga kombinationer och variationer. Den glaserade porslinsbasen finns i sex färger, och du kan välja mellan mer än trettio skruvbara glasskärmar. Från klarglas till opal, från slät till räfflad: varje kombination ger lampan ett annat uttryck och en annan ljusspridning. David är utrustad med en E27-sockel som passar en E27 LED-lampa.
David kan användas som vägg- eller taklampa, ensam eller i en kombination av flera armaturer. David är inte lämplig för utomhusbruk.
Ljuskällan ingår inte när du köper lampan. Här finner du hela urvalet av LED, glödlampor, lysrör och halogenlampor. Tänk på att till varje lampa passar en viss typ av ljuskälla. Läs mer under produktinformation.
E27 är en sockelstorlek för belysning där E27 står för 27 mm sockeldiameter, även känd som edisongänga. Till en E27-armatur måste man använda en E27-ljuskälla. E27 är standard i Europa och Storbritannien. Gammaldags glödlampor hade en liknande gänga, minns du dem? Men var försiktig, för det finns också länder där E26 är normen (t ex USA). Om du vill ta reda på vilken standard som gäller i ditt land så finns informationen här. Här finner du zangras kompletta utbud av E27-lampor.
Använd inte elektrisk skruvmejsel när du installerar keramiska eller porslinsartiklar. Vi rekommenderar att först borra ett hål i väggen, sätta in lämplig plugg och sedan använda en vanlig skruvmejsel för montaget. Var särskilt försiktig vid sista åtdragningen av skruvarna.
Denna produkt kan installeras med en apparatdosa (diameter 70 mm x djup 60 mm), men kan också installeras helt utan. Apparådosen ingår inte i denna produkt.
| Material | Glas / Porslin |
| Färg | Vitt |
| Diameter | Ø 10 cm |
| Tillverkad i | PRC |
| Designat av zangra | 2025 |
| Märkning | CE |
| Lamphållare, sockel | E27 |
| Maximum wattage | max 10 W LED |
| Spänning | AC 230 V |
| Frekvens | ~ 50 Hz |
| IP-klassning | IP21 |
| Isolationsklass | Class 2 |
| Skruvavstånd | 6 cm |
| Monteringsskruvar ingår | ja |
| Antal skruvar | 2 |
| Kabelinföring | bakifrån |
| Armaturtyp | Vu00e4gglampa |
| Ljuskälla ingår | Nej |
| Storlek på ljuskälla | max Ø 6,5 cm |
| Lampskärmskategori | M |
| Storlek på glas skruv | Ø 84.5 mm - lampglob M |
| Infällnadsdosa ingår | Nej |
| Installationsanvisning | |
Thank you for subscribing!
zangra uses Google Analytics cookies to ensure you get the best experience on their website.
By continuing to visit the websites you are agreeing to the use of these cookies.
Zangra does not collect or sell your personal data.