Vägglampan Cassis från zangra kan monteras både horisontellt och vertikalt.
Den passar perfekt bredvid eller ovanför en spegel i badrummet, men är också fin i en hall.
Cassis är utrustad med två E27-socklar, så du behöver två E27-lampor. Den finns i vitt och svart porslin.
Alla ljusarmaturer har ett IP-värde (International Protection eller Ingress Protection) som anger hur väl de är skyddade mot damm och vätska. IP-värdet består av två siffror: den första anger skyddsnivån mot damm, den andra skyddsnivån mot vätska. Ju högre IP-värde, desto bättre skydd. I detta diagram listas de olika IP-värden som finns.
IP44 betyder att armaturen:
4 : har petskydd mot föremål större än 1 mm
4 : är striltät mot stänkande vatten från alla riktningar
Inomhus: godkänd för badrumsinstallation i våtzon 2 och 3.
Utomhus: lämplig för utomhusbruk vid korrekt installation i våtzon 3 och 4 (se zondiagram i bildspelet).
För mer information, se våra våtrumsklassade lampor för badrum.
Ljuskällan ingår inte när du köper lampan. Här finner du hela urvalet av LED, glödlampor, lysrör och halogenlampor. Tänk på att till varje lampa passar en viss typ av ljuskälla. Läs mer under produktinformation.
E27 är en sockelstorlek för belysning där E27 står för 27 mm sockeldiameter, även känd som edisongänga. Till en E27-armatur måste man använda en E27-ljuskälla. E27 är standard i Europa och Storbritannien. Gammaldags glödlampor hade en liknande gänga, minns du dem? Men var försiktig, för det finns också länder där E26 är normen (t ex USA). Om du vill ta reda på vilken standard som gäller i ditt land så finns informationen här. Här finner du zangras kompletta utbud av E27-lampor.
Använd inte elektrisk skruvmejsel när du installerar keramiska eller porslinsartiklar. Vi rekommenderar att först borra ett hål i väggen, sätta in lämplig plugg och sedan använda en vanlig skruvmejsel för montaget. Var särskilt försiktig vid sista åtdragningen av skruvarna.
| Material | Porslin / Glas |
| Färg | Svart / Vitt |
| Höjd | 30.2 cm |
| Bredd | 8.8 cm |
| Djup | 11.5 cm |
| Vikt | 1600 g |
| Origin of the components | PRC |
| Designat av zangra | 2024 |
| Märkning | CE |
| Höjd glas | 18.6 cm |
| Lamphållare, sockel | 2 x E27 |
| Maximum wattage | max 2 x 10W LED |
| Spänning | AC 230 V |
| Frekvens | ~ 50 Hz |
| IP-klassning | IP44 |
| Isolationsklass | Class 2 |
| Skruvavstånd | 28.4 cm / 7.3 cm |
| Monteringsskruvar ingår | ja |
| Antal skruvar | 4 |
| Kabelinföring | bakifrån |
| Armaturtyp | Vägglampa |
| Ljuskälla ingår | Nej |
| Storlek på ljuskälla | max Ø 6 cm |
| Installationsanvisning | |
| Tekniskt datablad | |
Thank you for subscribing!
zangra uses Google Analytics cookies to ensure you get the best experience on their website.
By continuing to visit the websites you are agreeing to the use of these cookies.
Zangra does not collect or sell your personal data.